Sokszor, sokféle blogot írtam már.
Jöjjön, ami épp születni vágyik…
gondolatok, érzések, tanítások a Mesekemencéből…
2023.09.30.
2023.09.03.
A múlt útjai ismerősek, bennünk mélyen kódoltak, így a jelenben mutatkozva természetes hívást jelentenek számunkra -, emiatt könnyű a régi csapdákba ejteni magunkat. Ugyanakkor ezek az élet(helyzet)ről élet(helyzet)re ismétlődő jelenetek nemcsak (látszólagos) eltévelyedések, hanem karmikusan, időről időre kötelezően végigjárandó útvonalak is -, lehetőségeket rejtenek magukban. Újraírni a mintázatot, új elemeket beemelni a játékba, változtatni a szövegkönyvön, a szereplők reakcióin, másfajta befejezést adni a drámának -, mindez a transzformációt, az átoktörést, a felszabadulást segítheti elő. Másképpen fogalmazva: a pótvizsga sikerét.
Éretlenségeinket, kimunkálatlanságainkat követve valamennyien törvényszerűen, elkerülhetetlenül „tévutakra” lépünk vándorlásaink során. A fel nem oldott, a múltból a jelenünkbe átemelt szituációs gyakorlatok – és a bennük szereplő karakterek -, mintha „üldöznének bennünket”, míg a korábbinál megfelelőbb, érettebb, tudatosabb válasszal ki nem vívjuk az Univerzum bíráinak elismerését: „nahát, ez a fickó végre megtanulta a leckét!”.
Érkezik az alakítást jutalmazó tapsvihar: „Gratulálunk, immár a következő évfolyamra léphet!”.
Amíg azonban a kozmikus üdvrivalgás elmarad, a pálya egyre csak ismétlődik, a helyzetek pedig élesednek: a megfelelő energiák, erők felvállalásáig elkerülhetetlenül zajlik a megmérettetés.
Nem lehet és nem is érdemes megúszni a tapasztalást.
Piroskának igenis el kell indulnia a megszokott, ismerős (karmikus) (tév)úton – az önálló akarat nélküli, engedelmes marionett – gyermek útján, aki vakon követi az utasításokat – ahhoz, hogy arról letérhessen, és ezáltal újat tanulhasson, hogy a tudatosságában tágulhasson, az evolúciós haladást megvalósíthassa.
Bármennyire is jószándékú az anyai intelem, követése a felnőtté válásban, az erőkibontásban, az önismeretben akadályozná a kisleányt. Piroska ugyanis el kell hogy engedje a bejáratott mintát, ki kell lépnie a komfortzónából, másként ősei sorsát kopírozná csak, nem a saját útjára találna rá. Nem kerülheti el a farkassal való találkozást, másként nem jutna el hozzá a felismerés: az éberség és a nemet mondás képessége nélkül az engedelmes „jókislány” bekebeleződik, és elveszíti önmagát. (Bárcsak sok kisleányhoz eljutna ez az üzenet, hogy később ne kelljen megélniük a nőkre túlságosan nagy veszélyt jelentő túlalkalmazkodást, a saját vágyak elfojtásának önpusztító rituáléját, és ezáltal a kiégést. Például.)
Nincs baj a „tévutakkal”, de égi-földi feladatunk megtanulni ezek provokációi által végre vakságunkat elengedni, a gyengéinket túl jól ismerő, ezért minden csábíthatóságunkban bennünket utolérő ragadozót felismerni, vele szembenézni és nemet mondani próbálkozásaira -, a mérgező mintákból tudatosan, elszántan kiléptetni magunkat.
A népmesék által tanított hőssé válás útjának egyik pozitív fordulópontja az, amikor bátorságunkat összeszedve LÁTNI engedjük magunkat. Feladjuk – az igazság megtalálásának kedvéért – kényszeresen függőségekre vágyakozó gyermekszerepünket, és késszé válunk megérteni: kívülről érkező megváltás nincs, nem is lehet, mert a hős útja mindig egyéni, önállóan felfedezendő és végigjárandó beavatási útvonalon keresztül vezet. Ha ezt mélységeiben felismerjük, többé nem a külvilági hangokra hagyatkozva alakítjuk az életünket, hanem befelé figyelve, megérzéseinkre hallgatva járjuk az utat, őrizve, vigyázva és védve a bennünk élő fényminőséget.
2023.09.01.
2023.08.10.
2023.08.04.
2023.08.02.
2023.07.29.
2023.07.28.
2023.07.27.
2023.07.15.
2023.07.14.
2023.07.13.
2023.07.12.
2023.07.11.
2023.06.29.
2023.06.29.
2023.06.28.
2023.06.21.
2023.06.20.
2023.06.14.
2023.06.12.
2023.06.08.
2023.06.01.
2023.05.31.
2023.05.30.
2023.05.22.
2023.05.18.
2023.05.17.
2023.05.16.
2023.05.10.
2023.04.25.
2023.04.22.
2023.04.20.
2023.04.19.
2023.04.14.
2023.04.13.
2023.04.12.
2023.04.09.
2023.04.03.
2023.03.31.
2023.03.30.
2023.03.28.
2023.03.27.
2023.03.23.
2023.03.22.
2023.03.21.
2023.03.20.
2023.03.18.
2023.03.16.
2023.03.14.
2023.03.13.
2023.03.12.
2023.03.11.
2023.03.09.
2023.03.08.
2023.03.07.
2023.03.06.
2023.03.04.
Az átkok azért vannak, hogy megtörjük őket.
A régi minták, amelyek visszatartanak bennünket a szárnyalástól;
a kívülről érkező üzenetek, amelyek mérgezett almaként egykor a torkunkon akadtak; a hiedelmek, amelyek folyamatosan gyengítenek minket, akkor is, ha jelenlétük néma és láthatatlan – átokerősítő varázsigék.
Arra hivatottak, hogy a mostanáig alvó, a belső transzformációhoz elengedhetetlen tűzerőt mélyünkből előprovokálva, önvédelemre, határhúzásra, önszeretetre tanítsanak. Így és csakis így nyerhetjük vissza eredeti formánkat – a bennünk szunnyadó szépséges királylányt vagy csillagszemű királyfit – egy, a korábbinál is magasabb fényű ragyogásban.
2023.03.03.
A határhúzás nemcsak az önszeretet, de a mások felé irányultatott szeretet, tisztelet egyik jele is.
Belső – külső körvonalaink saját magunkkal való tisztázása, és ezek időben (azaz az érintett pillanatban) történő, hiteles közvetítése a külvilág felé; egyik meghatározó önismereti feladatunk. Nem más ez valójában, mint felelősségvállalásunk – felnőtté válásunk – tükröződése a mindennapokban.
Áldozatszerepből nem könnyű törvénykönyvet írni, ahhoz királynői minőségre van szükség. Hamuba zárt Pipőkéknek érkezik is ezért a tapasztalat: tiszta, belső kommunikáció hiányában a kifelé küldött üzeneteink félreérthetőek, kaotikusak, kuszák. Energiáink a meghatározó felhívások ugyanis, nem a szavak. Emiatt előbb odabent szükséges takarítani és szétválogatni méltóságunk magjait a mérgezőtől – mert egy fellélegeztetett világból tudnak csak olyan vágyak és igények fogalmazódni, amelyek képesek pozitív irányban áttranszformálni az életet…
2023.03.02.
Az ember hajlamos az elégedetlenségre.
Kimondja, sőt, fanatikus keserűséggel ismételgeti, hogy nem ott kellene már tartania, ahol éppen most tart, csak hát! – és ezt is csak kivételes pillanataiban veszi észre -, türelmetlen hozzáállása, önmagával szembeni empátiahiánya miatt az új irányok felismerésére nem engedi beérni magát.
Ostorcsapásokkal kísért elvárásaival félelmet kelt ugyanis saját lényében, így pedig nincs esély az önmagával való bizalmas kommunikációra, ami alapvető feltétele annak, hogy ráérezhessen a rá váró, őt táplálni tudó, növekedésre, tágulásra inspiráló útra.
Virágba borulni csak a Szeretet Terében lehet.
Ennek megteremtése bennünk nem a külvilág feladata – az csak tükrözni tudja belső közérzetünket.
A jelenkor – tűz és levegő által hajtott, sürgetett, vágtázó – emberének nincs más kihívása, na meg lehetősége itt és most, mint megszelídíteni vadságát, és ahogyan szerető édesanya fordul cseperedő gyermekéhez – türelemmel, az adott pillanat szükségleteire, igényeire pozitívan reagálva értőn-érzőn támogatni saját felnőtté válásának folyamatát.
Ehhez pedig kell a női minőség – a víz és a föld elemek – kibontása lényünkben.
Ez a hiányzó láncszem: a jóság, a bizalom, a hit és a befogadó figyelem megteremtése – önmagunk felé.
A hála érzésének meghívása világunkba, amely gyógyító erejű: köszönöm, amiért e földi létezésben személyre szabott tapasztalatok és mélyülő felismerések mentén kiszerethetem magamból az ébredésemet akadályozó fél-el(e)meimet. Ajándék…
2023.03.01.
A bennünk élő Bölcs derűvel, türelemmel szemléli a világot; nem lázadozik és nem esik kétségbe. Tisztában van azzal, hogy csak az léphet az életünkbe, akivel és amivel feladatunk van, véletlen, ok nélküli események, találkozások nincsenek -, ráadásul minden a megfelelő időzítéssel (meg is) történik.
És ugyanilyen türelmes mosollyal tekint ránk, amikor megfeledkezve támogató jelenlétéről éppen fejjel rohanunk a falnak, mohó vággyal, a meggondolatlanság hevével hajszoljuk a fejlődést, felnőtté válásunkat, még éretlen, rákészületlen állapotainkban harsányan bukdácsolva az életúton, gyakran okozva sérülést saját magunknak.
Elfogadóan szemlél minket ilyenkor is, tudva, amikor eljön az ébredésünk ideje, kamaszlángjainkat szelídítve, elindulunk – befelé. Őt keresve.
Nem kell sietni. Figyelni kell. A világot, az életet, önmagunkat. Túl korán szembesülni igazságokkal úgysem vezet sehová.
Ezt üzeni hallgatása mögül előlebbenő, csendes mosolya.
És azt: minden körülmények között, minden eltévelyedésünk ellenére mindig is szeretve vagyunk… a tapasztalás birodalmában minden megélés bennünket segít.
2023.02.28.
Aminek a figyelmünket adjuk, amire fókuszálunk, azt erősítjük az életünkben. Ilyen egyszerű ez. Milyen bölcs volna ezt a képességünket nem a félelmeink és azok tárgyának izmosítására tékozolni – a vonzás törvénye mentén bizonyítékokat szerezve arról, hogy teremtőerőnk tényleg létezik -, hanem tudatosan a harmóniát, a szépséget, a jót meghívni magunkhoz, a világ épülésére, nemesítésére.
Az Új Világot teremtjük éppen. Nem mindegy, milyen energiákat hordozunk magunkban, mert belső valóságunkból születik a jövőnk. Most. A sárkányszelídítés – befelé – a hiteles fényhordozó útja.
2023.02.27.
A hála érzése gyógyító.
De vajon azon túl, hogy az égiek, a másik ember, a világ, a létezés vagy bárki, bármi más felé képes vagyok a hálámat megélni és kifejezni, ugyanezt vajon meg tudom-e tenni önmagam felé is?
Köszönöm-e magamnak is azt a sok szépet és jót, amit a világért, másokért teszek, nap mint nap – úgy, ahogyan mindezt a külvilágnak köszönni tudom?
A munkámmal, alkotásommal pozitív hatást gyakorolni, egy tápláló ebédet a családnak megfőzni, virágot vagy fát ültetni, lomtalanítani vagy gondoskodni, ápolni, gyógyítani, egy mesét elmondani, egy gyermeket megnevettetni, egy nemes gondolattal építeni, egy öleléssel vad tüzeket szelídíteni – mind-mind a világszépítés eszköze, és mennyi minden az még.
Szívből köszönöd-e hát magadnak, hogy napról napra erősödsz önismeretedben, önbecsülésedben, öntáplálásodban, ami által szintén egyre erősebb fényt vagy képes a világba hozni, mindannyiunkért?
Köszönöd-e magadnak, hogy tapasztásaid és az ezek nyomán érkező felismeréseid, gyakorlati transzformációd révén egyre csak gazdagítod a létezés szimfóniáját?
Köszönöm-e…? Köszönöd-e? Köszönjük-e?
A hálaadás mindennapos gyakorlata befelé is kell, hogy szóljon – a szívben való hazatalálásért.
Oly sokat teszünk, ismerjük fel… És köszönet érte, akkor is, ha ma még ezt kinyilvánítani sokszor tanulnunk kell.
2023.02.25.
Miért választottam a hivatásomat és miért szeretem rendületlenül? 🙂
Azért, mert végtelenül hiszek (és ez tapasztalat hozta bizonyosság) az ítéletmentes, csöndből jövő meghallgatás gyógyító erejében, a jókor, jól feltett, megfelelő kérdések varázslatában, a szeretet-tér feloldozást hozó mágiájában – és persze a mesebölcsességben. Na meg az ember szárnyasságában…
Hálás vagyok. A szívben.
2023.02.24.
Az önszeretet egyik jele az, hogy megtanulsz odafigyelni saját belülről érkező jelzéseidre: mire van szükséged, igényed ahhoz, hogy jól érezhesd magad saját lényedben, világodban -, majd a felismeréseid mentén ezeket lehetőleg meg is adod önmagad számára. Olyan vagy, mint a támogató édesanya imádott gyermekével -, csak ilyenkor belső gyermekedet táplálod.
Az elakadás a folyamatban azonban már az első fordulónál jelentkezhet: nem tudsz magadra-magodra figyelni mindaddig, amíg a fókuszodban a külvilág áll: amíg programokat hajszolsz, színültig telíted a határidőnaplódat, túlságosan átengeded magadat másoknak, csak hogy ne kelljen egyedül maradnod, a csönddel és így önmagaddal találkoznod (mert túlságosan leköt az, hogy folyamatos megerősítést kaphass a külvilágból: szükség van rád, szerethető vagy). A túlszervezett mindennapok ellehetetlenítik az öngondoskodást, és így a pozitív irányú változást is. A szélsőséges kifelé élés nem támogatja az önismereti utat. Az elmélyülés élménye nélkül nincs önmegváltás.
2023.02.22.
Az ember – égi eredete révén – szabad akarattal, határtalan teremtőerővel bír. Ugyanakkor az egykori traumák lenyomatai, még mindig sajgó-vérző sebhelyei korlátozzák, befolyásolják, a tudatalattiból láthatatlanul szabályozva döntéseit, reakcióit -, és így élete alakulását. Ezért (is) fontos, sőt nélkülözhetetlen az önismeret: az önromboló minták bátor feltérképezése és elszánt kisöprésük (a mesebeli banyaházban való szolgálat, a nagytakarítás ismétlődő rituáléja) lényünk birodalmából. A valódi, illúziómentes szabadságba való megérkezésért.
2023.02.21.
A jelen világpillanat nagy, (önmagunk feletti) győzedelmeskedni valója: az áldozatszerepből való kilépésünk. Felvállalni belső, cselekvésre, transzformációra, teremtésre késztető tüzeinket, és túl régóta cipelt, romboló mintánkról lemondva elindulni végre egy új úton. Egy magasabb rezgésű világot építünk magunknak – a félelem építőkockái helyett -, ezúttal hitből és szeretetből.
2023.02.20.
Nemcsak adni kell tudni, de elfogadni is. Sőt, kérni. Hálával átvenni, ami jönni kívánkozik hozzánk, és azzal a bizonyossággal, hogy emberi lényként érdemes vagyok a támogatásra. Az áldozatszerepből való ébredésünk kulcsfontosságú a hazafelé vezető úton.
2023.02.19.
Légy könyörületes önmagaddal – ezen a világon senki nem tökéletes. A jó szülő, a jó tanár is felfelé néz gyermekében, időt és teret biztosítva számára a növekedéshez, így inspirálva elő belőle a rejtett erőket.
Tekints úgy lényedre, mint saját, imádott gyermekedre, szeresd felszínre magadból türelmesen mindazt, ami része ugyan teljességednek, de ma még felfedezetlen terület.
Minden szárnyalás hátterében hit van, bizalom és megtartó, tápláló szeretet.
2023.02.18.
Meglátni a kihívásban a lehetőséget,
a próbatételben a teljesedésünkhöz szükséges áldást – a születőben lévő mesehősök (ùtjárás során fellobbanó) bölcsessége.
A kilépés az áldozatszerepből sorsfordító pillanata.
2023.02.17.
Amikor elhanyagoljuk belső igényeinket, lemondunk a vágyainkról, figyelmen kívül hagyjuk a rajtunk keresztül érkező inspirációt -, elfordulunk önmagunktól, árulóvá, hűtlenné válunk saját életünkben. Csoda, hogy az ön(magunkba vetett)bizalmunk kialszik? Ilyenkor az univerzum jelzései próbálnak visszatéríteni bennünket a helyes útra.
Áldozattá, nélkülözővé nem mások tesznek bennünket, nem az élet büntetése elhanyagoltságunk, hanem saját önmegtagadó döntéseink következménye.
Ideje újra megtanulni a figyelem művészetét, befelé – és megadni saját magunk számára mindazt, amire tápláló hamuban sült pogácsaként valóban szükségünk van az úton – az örömteli utazáshoz, a hazatéréshez.
2023.02.16.
A gyógyulásunkhoz elengedhetetlenül szükségesek a női energiáink, ez az oldalunk adja önszeretetünk alapját. A női oldalunk önkifejeződése – többek között – a türelem, az empátia. Nem lehet vágtázva érni, megváltódni – a sötétséget csak a fény, a szeretet megértő, elfogadó jelenléte által lehetséges kiszeretni lényünkből. Befelé fordulva, ahogyan tette Hófehérke az üvegkoporsóban, Csipkerózsika a rózsákkal és tövisekkel körbevédett királyi ágyon… A női energia a belső csöndben, a külvilág által békében hagyott mozdulatlanságban erősödik, nem a mindennapok szédült, elvárásokkal teli rohanásában.
2023.02.15.
Felszabadító elfogadnunk, hogy nem vagyunk tökéletesek, sőt, nem is kell annak lennünk.
Az önismereti út a kiteljesedés, a szembejönni vágyó tapasztalatok megéléséről szól, az esetleges megbotlások által (is) bekövetkező érési folyamatokról.
Az, aki kerüli az életet, mert nem akar besározódni a sötét erdőben, aki megtagadja lényének számára nem szimpatikus részeit, nem boldog és nem megvilágosodott lesz, hanem félelmeinek rabja – saját száműzött, kiközösített energiáinak kiszolgáltatott, szorongó lény a sivár felszín mögött: menekülő, ártatlan, beavatatlan Hófehérke az árnyakkal telített vadonban, aki törvényszerűen időről időre magához idézi a (belső) mostohát.
2023.02.14.
A hála érzését zengeni képes szív a boldog élet alapja.
Ám nem elég rutinszerű, bebiflázott ismétlésekkel, tanult módszer mentén bizonygatni az univerzumot jó természetünkről, a létezés ünnepét úgy kell hangoztatni, ahogyan a rigó teszi napfényes hajnalon: a lényünk kellős közepéből, a szívünkből, minden sejtünket átrezegtetve életszeretettel és a „megérdemlem” (pusztán azért, mert embernek születtem) bizonyosságával…
A köszönöm-mel indított új nap mindig meghozza ízletes gyümölcseit.
2023.02.13.
Bátorság, amely gyógyulást hoz: nem a tökéletesség látszatát hajszolni, és ezzel betegítő elfojtásokat teremteni lényünkben; hanem felszínre hozni belső, rejtett tartalmainkat, és farkasszemet nézni félelmeinkkel. Hozzáférhetővé tenni önmagunk számára ilyen-olyan, mindenféle érzelmeinket, és tudatossá válni rájuk. Merni megtapasztalni a teljességet, önmagunkban.
2023.02.11.
Jönnek a válaszok. Mindig.
Csak annyira elfoglaltak vagyunk a gondolatainkkal, hogy nem halljuk meg őket.
Az irányjelző sugallatok, az égi jelek a csöndben találnak ránk.
2023.02.10.
Az nem baj, ha a gyöngeséged immár a felszínen is megmutatkozik. Azt jelenti, hogy a benned élő mesebeli sötét erdő egy újabb része fényt kaphatott, a fel-és beismeréseddel előre haladtál önismeretedben. Meglátni az igazságot, a pozitív irányú változtatás, a sikeres transzformáció ígéretes kiindulópontja.
2023.02.09.
Senki nem élhet és változtathat helyetted; a harmóniád, a boldogságod, a sikered, a gyógyulásod kulcsa kizárólag a Te kezedben van.
A jó hír az, hogy az önmagadért és sorsodért való felelősségvállalás, vagyis a felnőtté válásod által – akárcsak a népmesék központi szereplői -, végigjárod a hőssé válás útját, és nemcsak erőidet bontod ki útközben, de törhetetlen önbecsülésre, sérthetetlen magabiztosságra is szert teszel.
2023.02.07.
Könnyű csapdába esni.
Miközben a világ gyógyulási folyamatait vágyunk támogatni, eltérülhetünk: más vélemények, életszemléletek ellen fordulva, haragunkkal sötétséget engedhetünk a létezésbe, bármennyire is a fény útját kívánnánk járni. A különbözőségek megértésére való törekvés, a teljesség elfogadása, az empátia elengedhetetlen része a fényharcosi küldetésnek – akárcsak a bölcs gyakorlat: ami felé figyelmünket fordítjuk, azt tápláljuk energiáinkkal. Soha nem a háború az út, hanem a belső békében, a szeretetben való tudatos mélyülés. A fényteremtés. A sötétség kiszeretése, kisimogatása az emberből, a világból.
2023.02.02.
Metsző, éles hideg van odakint.
Ahhoz, hogy ne fagyjunk meg, időről időre be kell gyújtani a kályhába.
A mi testünk, a mi lényünk kályhája – a SZÍV.
Mi a te belső fűtőanyagod?
Mi az, amitől felforrósodsz odabent? Ami által sejtszinten ráébredsz (újra meg újra): élni jó, embernek lenni határtalan lehetőség, szeretni ajándék…
Mi esik neked jól, igazán?
Ami regenerál, erősít és boldoggá, ami – figyeld jól a szót: önfeledtté – tesz!
Erre kell rátalálni, és odafordulni hozzá, táplálkozni belőle, amikor éppen didergős a létezés a világban.
Az önszeretet, az öntáplálás mágiája segít túlélni, sőt, nem is! inkább szépen-bölcsen megélni a nagy, rideg teleket, az évszázad viharait… és rákészülni újra a tavasz hálateli fogadására…
2023.02.02.
Ember vagy. Ébredést inspiráló, provokáló egyedi tapasztalásaidhoz a legmegfelelőbb fizikai, érzelmi, mentális alkattal. Az egyetlen kérdés az, hogy mit hozol ki az adottsàgok rád jellemző halmazából:, a szeretetre hangolod-e erőidet vagy disszonanciára; munkálkodsz-e szorgalmasan azért, hogy ezen alsóbb síkokon való megvalósulásaid ne akadályozói, hanem tiszta hídjai legyenek hazatérésednek. Ez az önismeret útja, az önnevelés iskolája. Ez (is) az élet.
2023.01.25.
A „keep smiling” nem az én világom. A „bármi-áron-pozitív-gondolkodás”, a „hurrá optimizmus” sem az. Sőt, úgy érzékelem, hogy ez sokkal többet árt, mint használ a mindennapokban és a tudatosodás útján egyaránt -, megannyi elfojtáshoz vezethet, ezek pedig hosszútávon a különböző kibillenések, akár megbetegedések melegágyai. Fontosnak tartom, hogy tisztán lássunk, lényeges, hogy merjünk szembenézni a valósággal – és aztán jöhet ehhez a mesei szemléletmód (a látszat mögé, a mélybe tekintés mágiája): meglátni az adott kihívásban a növekedésre, az erősödésre való lehetőséget, és az új célra irányított figyelemmel a gyógyító cselekvés útjára lépni. Na, ez az, amiben hiszek, és ami szerint igyekszem a saját életemet is élni. A mesékkel való elmélyült foglalkozás épp ezt a látásmódot hívja elő belünk, amely eredendően mindannyiunknak sajátja, és bizony élhetünk is vele – saját utunk megkönnyítéséért.
2023.01.23.
A mélyből érkező felismerések ideje van.
És azé, hogy ezek mentén változtassunk is – kigyomláljunk minden mérgező energiát az életünkből. Ideje a lomtalanításnak, a mesék banyái által megkövetelt nagytakarításnak – az elengedésnek.
Látni, tudatossá válni önmagunkra csak illúzióink, önámításaink feladásával lehetséges, ami talán fájdalmas folyamat, de az egyetlen ösvény, ami hazavezet. A Szívbe.
És útközben felszabadítja régen eltemetett belső erőinket…
2023.01.22.
A pandémia időszaka nagy elhatározásokat hívott életre bennünk. Mindenki a változásait tervezgette, és biztosan meg is léptünk ezekből sok mindent.
Aztán elhalkult az ajtódörömbölés -, megnyugodtunk.
Nagy megkönnyebbülésünkben talán hátra is dőltünk… és az is lehet, hogy hanyagolni kezdtük a fogadalmainkat.
Sőt, előfordulhat, hogy visszazuhantattuk magunkat a korábbi, önmérgező rutinba, abban a pillanatban, ahogy a közvetlen veszély elszállt. Mert az ember valahogy ahhoz szokott hozzá, hogy csak a nagy krízisek idején kap a szívéhez -, egyébként pedig a megszokásait követi, visszaszédeleg a hamuba.
A nagy tesztelés időszaka azonban nem ért véget, akkor sem, ha látszólag nyugalmi állapot van.
Továbbra is megmérettetünk.
Abban, hogy mennyire tudunk az életigenlésre váltani, az önbántalmazás helyett.
Méltónak tartjuk-e magunkat a báli táncra és a királynői cipellőre, vagy visszabújunk inkább a kályha mellé, meghunyászkodva, behúzott szárnyakkal, a torz hatalom szolgálatában? A félelmet vagy a(z ön) szeretetet választjuk?
Nagy kérdések ezek…
A jövőnk szempontjából lényeges, mindennél fontosabb, hogy immár ne csak merengjünk az Új Világról, az Aranykorról, de éljünk annak megfelelő nemességgel – gondolataink, érzéseink, szavaink, tetteink már az új rezgést képviseljék.
Mert csak így sikerülhet áttranszformálni magunkat ólomsúlyú túlélőből aranyfényű példává… a globális ébredés előmozdítójává.
Melyik pillanatát éled a mesé(d)nek?
2023.01.22.
Minden nap gyalogolok.
Lehet, hogy épp nem sikerül kijutnom a természetbe, de akkor is megteszem azt a lépésmennyiséget – ha más nem, elhagyom a buszozást, lift helyett pedig úgyis mindig a lépcsőt választom -, ami engem kiegyensúlyoz.
Gyalogolok minden nap, és nem csak a fizikai fittségem érdekében, hanem azért is, mert másként sokkal nehezebb volna mentálisan helytállnom a napi tennivalók őserdejében.
Aztán van olyan is, hogy sétálok.
Cél nélkül, sietség nélkül.
Csönddel az elmémben.
Kapcsolódva a Természettel, az őselemekkel.
Legvalódibb Önmagammal.
Sétálni ajándék. Áldás. Égi simogatás.
Igazi ünnep.
2023.01.20.
Élem, tapasztalom: az ember legkomolyabb segítsége – amikor gyógyulni, erősödni, regenerálódni, megérteni, ébredni vágyik: a figyelem. Az az odafordulás, amely a meghallgatás alázatát követve nem hoz ítéletet és nem ad kéretlen válaszokat sem -, csupán megteremti azt a biztonságos, védelmező, szerető teret a másik köré, amelyben szabad a megnyílás, lehetséges a befelé kapcsolódás, zavartalanul megnyilvánulhat az aktuális bármilyenségünk. Van, amikor egy barát képes ezt megadni számunkra, és van, hogy egy idegen az utcán, a szomszédasszony vagy egy erre szakosodott szakember. Mindegy. A lényeg az, hogy aki éppen válaszokat keres, e védett csöndben hozzájuthat azokhoz, és általuk beizzíthatja lényében az öngyógyítás energiáit.
Ennek a folyamatnak egy még magasabb szintje, amikor képesek vagyunk bármikor befelé kapcsolódva önmagunk számára megadni ezt a lelki támogatást, a figyelem mágiáját. Ezáltal válunk ugyanis valóban másoktól függetlenné, szabaddá és áramlóvá a meseúton, amely mindannyiunk lehetősége, és mindünket – ha tudatosan haladunk rajta – a teljességünk felé emel.
2023.01.18.
Két évtizede része az életemnek a meditáció – tanultam, tanítottam, sőt, szakdolgozatot is írtam belőle, és természetesen alkalmazom is, a magam bevált módján. Számomra a legtesthezállóbb forma: a tudatos jelenlét művészete.
Az pedig, amit naponta gyakorolok, és nagyon jót tesz: spontán találtam rá magamban, de azóta megtudtam, mások is élnek vele, és ők így nevezik: SÉTAMEDITÁCIÓ. Találó megnevezés. Kipróbálod Te is? Ha aktív az elméd, segíthet az iránytű… Ha pedig csöndes, csak élvezd a jelenlétet, nem kell semmiféle szabály 🙂
A gyaloglás pozitív hatásairól egy korábbi posztban írtam – mentálhigiéniai prevenciós specialistaként mindenkinek receptre javasolnám.
A gyaloglás a természetben, a zöldben felér egy fizikai – érzelmi – szellemi regenerációs kúrával! Életkortól független, szinte minden erőnléti állapotban megvalósítható, és ingyen van!
Testre gyakorolt pozitív hatásairól a korábbi bejegyzésben hosszan írtam (keressétek vissza), de fontos tudni néhány szabályt, ami valóban támogatóvá teheti napi barangolásainkat.
Íme:
A megfelelő testtartás elengedhetetlen ahhoz, hogy pihentető, relaxáló, meditatív tevékenységünkké váljon az intenzív séta.
Kell az is, hogy tényleg önmagunkkal lehessünk – ilyenkor nem csak útitársat nem érdemes magunkkal vinnünk, de a telefonunkat is csendesítsük le.
A sétameditációnak több technikája létezik – lássuk, miként végezhető, tudatosan:
Találjuk ki előre az útvonalat! (Én ezt nem mindig teszem meg!)
Legyen nálunk mindaz, ami komfortossá teszi számunkra a sétát (pl. ivóvíz, megfelelő öltözet).
1. A séta kezdetén figyeljük meg a testünk érzeteit, a lábujjaktól a fejünk búbjáig: milyen izmok és hogyan dolgoznak?
Érzünk valahol feszültséget, görcsöt, fájdalmat?
Hogy tartjuk a fejünket, a vállunkat? Legyen tudatos a testtartásunk!
2. Második lépésként: fókuszáljunk az érzéseinkre! Milyen napunk volt? Mennyire vagyunk fáradtak? Milyen a közérzetünk? Mi feszül bennünk? Mit cipelünk magunkkal, amit akár a startnál ott is hagyhatnánk?
3. Koncentráljunk a járásunkra, a légzésünkre!
A lépések összhangban vannak a légzésünkkel?
Melyik megy könnyebben; a be- vagy a kilégzés?
4. Most figyeljünk csak a lábfejekre, a talpakra!
Milyen érzés, ahogy a talpunk a talajhoz ér?
5. Jön a kedvenc részem: Forduljunk a környezetünk felé. Koncentráljunk az érzékszervi benyomásainkra!
Figyeljünk arra, amit látunk, amit hallunk, az illatokra, érintsünk – tapintsunk, gyönyörködjünk! Felfedezünk új élményeket?
Az elme persze néha bekapcsol – ez természetes.
Jól van ez így – ilyenkor térjünk vissza a harmadik gyakorlathoz, a légzésfigyeléshez…
Ami egyébként a legfontosabb (szerintem): élvezzük, ami van. Merüljünk el az ITT és MOST-ban…
Kellemes így a létezés, igaz?
Jössz velem coachingra, az erdőbe? Szókratész is így tanított – szerintem felemelő lehetőség! 🙂
Copyright 2022 | Minden jog fenntartva! | Készítette: Weblektor
